raspap - en to da_DK translation catalogue (231 entries)

en: <b>IPv4 example:</b> 0.0.0.0 badhost.com
da_DK: <b>IPv4 eksempel:</b> 0.0.0.0 badhost.com

en: <strong>Note:</strong> WEP access points appear as 'Open'. RaspAP does not currently support connecting to WEP
da_DK: <strong>Note:</strong> WEP access points vises som 'Åben'. RaspAP understøtter i øjeblikket ikke forbindelser til WEP

en: AP Mac Address
da_DK: AP Mac-adresse

en: About RaspAP
da_DK: Om RaspAP

en: Active DHCP leases
da_DK: Aktive DHCP-leases

en: Ad Blocking
da_DK: Annonceblokering

en: Adapter IP Address Settings
da_DK: Adapter IP-adresseindstillinger

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add static DHCP lease
da_DK: Tilføj statisk DHCP-lease

en: Add upstream DNS server
da_DK: Tilføj upstream DNS server

en: Address
da_DK: Adresse

en: Admin password updated
da_DK: Administratorkodeord opdateret

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Advanced settings
da_DK: Avancerede indstillinger

en: Alternate DNS Server
da_DK: Alternativ DNS-server

en: Apply settings
da_DK: Anvend indstillinger

en: Attempting to start TOR
da_DK: Forsøger at starte TOR

en: Attempting to start hotspot
da_DK: Forsøger at starte hotspot

en: Attempting to start openvpn
da_DK: Forsøger at starte OpenVPN

en: Attempting to stop TOR
da_DK: Forsøger at stoppe TOR

en: Attempting to stop hotspot
da_DK: Forsøger at standse hotspot

en: Attempting to stop openvpn
da_DK: Forsøger at stoppe OpenVPN

en: Authentication
da_DK: Godkendelse

en: Authentication settings
da_DK: Godkendelsesindstillinger

en: Basic
da_DK: Grundindst

en: Basic settings
da_DK: Grundindstillinger

en: Beacon interval
da_DK: Beaconinterval

en: Blocklist settings
da_DK: Blokeringslisteindstillinger

en: Bridged AP mode
da_DK: Bridged AP-tilstand

en: Bridged AP mode is enabled. For Hostname and IP, see your router's admin page.
da_DK: Bridged AP-tilstand er aktiveret. For værtsnavn og IP, se din routers administratorside.

en: CPU Load
da_DK: CPU-belasting

en: CPU Temp
da_DK: CPU Temperatur

en: Change Theme
da_DK: Skift tema

en: Channel
da_DK: Kanal

en: Choose a blocklist provider
da_DK: Vælg en blokeringslisteudbyder

en: Choose a hosted server
da_DK: Vælg en hostet server

en: Client ID
da_DK: Klient-ID

en: Client Log
da_DK: Klientlog

en: Client list
da_DK: Klientliste

en: Client settings
da_DK: Klientindstilinger

en: Close
da_DK: Luk

en: Color
da_DK: Farve

en: Configures the max_num_sta option of hostapd. The default and maximum is 2007. If empty or 0, the default applies.
da_DK: Konfigurerer max_num_sta i hostapd. Standard og maksimum er 2007. Hvis tom eller 0, bruges standard.

en: Connected Devices
da_DK: Forbundne enheder

en: Connected To
da_DK: Forbundet til

en: Console
da_DK: Konsol

en: Country Code
da_DK: Landekode

en: Country code must be blank or two characters
da_DK: Landekode skal være tomt, eller have to tegn

en: Current settings
da_DK: Nuværende indstillinger

en: Custom blocklist not defined
da_DK: Brugerdefineret blokliste ikke defineret

en: DHCP server settings
da_DK: DHCP-serverindstillinger

en: DNS Server
da_DK: DNS-server

en: Daily
da_DK: Daglig

en: Daily traffic amount
da_DK: Daglig trafikmængde

en: Dashboard
da_DK: Oversigt

en: Data usage
da_DK: Dataforbrug

en: Data usage monitoring
da_DK: Overvågning af dataforbrug

en: Default Gateway
da_DK: Standard-gateway

en: Define custom hosts to be blocked by entering an IPv4 or IPv6 address followed by any whitespace (spaces or tabs) and the host name.
da_DK: Definer brugerdefinerede værter, der skal blokeres ved at indtaste en IPv4- eller IPv6-adresse efterfulgt af blanke tegn (mellemrum eller faneblade) og værtsnavnet.

en: Delete
da_DK: Slet

en: Diffie Hellman parameters
da_DK: Diffie Hellman-parametre

en: Disable <code>disassoc_low_ack</code>
da_DK: Deaktivér <code>disassoc_low_ack</code>

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Dnsmasq configuration updated successfully
da_DK: Dnsmasq-konfiguration blev opdateret

en: Dnsmasq is not running
da_DK: Dnsmasq kører ikke

en: Dnsmasq is running
da_DK: Dnsmasq kører

en: Do not disassociate stations based on excessive transmission failures.
da_DK: Undlad at frakoble stationer baseret på overdrevne transmissionsfejl.

en: Domains blocklist last updated
da_DK: Domæneblokeringsliste senest opdateret

en: Enable DHCP for this interface
da_DK: Aktivér DHCP for denne grænseflade

en: Enable Fallback to Static Option
da_DK: Aktivér Fallback til statisk mulighed

en: Enable blocklists
da_DK: Aktivér blokeringsliste

en: Enable custom blocklist
da_DK: Aktiver brugerdefineret blokliste

en: Enable logging
da_DK: Aktivér logning

en: Enable these options to log DHCP server activity.
da_DK: Aktivér disse indstillinger for at logge DHCP-serveraktivitet.

en: Enable this option if you want RaspAP to <b>block DNS requests for ads, tracking and other virtual garbage</b>. Blocklists are gathered from multiple, actively maintained sources and automatically updated, cleaned, optimized and moderated on a daily basis.
da_DK: Aktivér denne indstilling, hvis du vil have RaspAP til at <b> blokere DNS-anmodninger om annoncer, sporing og andet virtuelt affald </b>. Blokeringslister samles fra flere, aktivt vedligeholdte kilder og opdateres, renses, optimeres og modereres automatisk dagligt.

en: Enable this option if you want RaspAP to <b>send DNS queries to the servers configured below exclusively</b>. By default RaspAP also uses its upstream DHCP server's name servers.
da_DK: Aktivér denne indstilling, hvis du vil have RaspAP til <b>udelukkende at sende DNS-forespørgsler til serverne, der er konfigureret nedenfor </b>. Som standard bruger RaspAP også navneservere på den originale DHCP-server.

en: Enable this option if you want RaspAP to assign IP addresses on the selected interface.
da_DK: Aktivér denne indstilling hvis du ønsker at RaspAP skal tildele IP-adresser på den valgte grænseflade.

en: Enable this option to log <code>hostapd</code> activity.
da_DK: Aktivér denne indstilling for at logge <code>hostapd</code> aktivitet.

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Encryption Type
da_DK: Krypteringstype

en: Ending IP Address
da_DK: Slut IP-adresse

en: Executing RaspAP service start
da_DK: Udfører RaspAP servicestart

en: Expire time
da_DK: Udløbstid

en: Failed to start dnsmasq
da_DK: Kunne ikke starte dnsmasq

en: Failed to stop dnsmasq
da_DK: Kunne ikke stoppe dnsmasq

en: Failed to update admin password
da_DK: Opdatering af administratorkodeord mislykkedes

en: Failed to update wifi settings
da_DK: Opdatering af Wifi-indstillinger mislykkedes

en: Frequency
da_DK: Frekvens

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Hide SSID in broadcast
da_DK: Skjul SSID

en: Host name
da_DK: Hostnavn

en: HostAPD is not running
da_DK: HostAPD kører ikke

en: HostAPD is running
da_DK: HostAPD kører

en: Hostname
da_DK: Hostnavn

en: Hostnames blocklist last updated
da_DK: Hostnames blokeringsliste senest opdateret

en: Hourly
da_DK: Timevis

en: Hourly traffic amount
da_DK: Timevis trafikmængde

en: IPv4 Address
da_DK: IPv4 adresse

en: IPv6 Address
da_DK: IPv6 adresse

en: Information provided by /sys/class/net
da_DK: Oplysninger leveret af /sys/class/net

en: Information provided by Dnsmasq
da_DK: Oplysninger leveret af Dnsmasq

en: Information provided by adblock
da_DK: Information leveret af adblock

en: Information provided by hostapd
da_DK: Oplysninger leveret af hostapd

en: Information provided by ip and iw and from system
da_DK: Oplysninger leveret af ip og iw og fra system

en: Information provided by openvpn
da_DK: Oplysninger leveret af OpenVPN

en: Information provided by tor
da_DK: Oplysninger leveret af TOR

en: Information provided by vnstat
da_DK: Oplysninger leveret af vnstat

en: Interface Information
da_DK: Interfaceinformation

en: Interface Name
da_DK: Interfacenavn

en: Interface Statistics
da_DK: Interfacestatistik

en: Interface already down
da_DK: Interface allerede nede

en: Interface is down
da_DK: Interface kører ikke

en: Interface is up
da_DK: Interface kører

en: Internet connection
da_DK: Internetforbindelse

en: Invalid custom IP address found on line
da_DK: Ugyldig brugerdefineret IP-adresse fundet på linje

en: Invalid custom host found on line
da_DK: Ugyldig brugerdefineret vært fundet på linje

en: Language
da_DK: Sprog

en: Language setting saved
da_DK: Sprogindstillinger gemt

en: Language settings
da_DK: Sprogindstillinger

en: Lease Time
da_DK: Lease-tid

en: Link Quality
da_DK: Link-kvalitet

en: Loading {0} bandwidth chart
da_DK: Indlæser {0} båndbreddediagram

en: Log DHCP requests
da_DK: Log DHCP anmodninger

en: Log DNS queries
da_DK: Log DNS-forespørgsler

en: Logfile output
da_DK: Logfil output

en: MAC Address
da_DK: MAC-adresse

en: Mac Address
da_DK: Mac-adresse

en: Maximum number of clients
da_DK: Maksimal klientantal

en: Memory Use
da_DK: Brugt hukommelse

en: Memory Used
da_DK: Brugt hukommelse

en: Metric
da_DK: Metrisk

en: Monthly
da_DK: Månedlig

en: Monthly traffic amount
da_DK: Månedsvis trafikmængde

en: Networking
da_DK: Netværk

en: New password
da_DK: Ny adgangskode

en: New passwords do not match
da_DK: Nye adgangskoder matcher ikke

en: Nickname
da_DK: Kaldenavn

en: No Data
da_DK: Ingen data

en: No IP Address Found
da_DK: Ingen IP-adresse fundet

en: No MAC Address Found
da_DK: Ingen MAC-adresse fundet

en: No Subnet Mask Found
da_DK: Ingen undernetmaske fundet

en: Not configured
da_DK: Ikke konfigureret

en: Not connected
da_DK: Ikke forbundet

en: Old password
da_DK: Gammel adgangskode

en: Old password does not match
da_DK: Gammelt kodeord ikke korrekt

en: Only ever query DNS servers configured below
da_DK: Spørg kun følgende DNS-servere

en: OpenVPN is not running
da_DK: OpenVPN kører ikke

en: OpenVPN is running
da_DK: OpenVPN kører

en: Passphrase
da_DK: Adgangskode

en: Pi Revision
da_DK: Pi-revision

en: Protocol
da_DK: Protokol

en: RaspAP Wifi Configuration Portal
da_DK: RaspAP Wifi Konfigurationsportal

en: Reboot
da_DK: Genstart

en: Receive MB
da_DK: Modtagne MB

en: Received Bytes
da_DK: Modtagne bytes

en: Received Packets
da_DK: Modtagne pakker

en: Refresh
da_DK: Opdater

en: Relay
da_DK: Relæ

en: Relay settings
da_DK: Relæindstillinger

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Repeat new password
da_DK: Gentag ny adgangskode

en: Rescan
da_DK: Scan igen

en: Restart Ad Blocking
da_DK: Genstart annonceblokering

en: Restart hotspot
da_DK: Genstart hotspot

en: Root CA certificate
da_DK: Root-CA-certifikat

en: SSID must be between 1 and 32 characters
da_DK: SSID skal være mellem 1 og 32 tegn

en: Save settings
da_DK: Gem indstillinger

en: Security
da_DK: Sikkerhed

en: Security settings
da_DK: Sikkerhedsindstillinger

en: Security type
da_DK: Sikkerhedstype

en: Select OpenVPN configuration file (.ovpn)
da_DK: Vælg OpenVPN-konfigurationsfil (.ovpn)

en: Select a language
da_DK: Vælg et sprog

en: Select a theme
da_DK: Vælg et tema

en: Send MB
da_DK: Sendte MB

en: Server certificate
da_DK: Servercertifikat

en: Server log
da_DK: Serverlog

en: Server settings
da_DK: Serverindstillinger

en: Show
da_DK: Vis

en: Showing {0} to {1} of {2} entries
da_DK: Viser {0} til {1} ​​af {2} poster

en: Shutdown
da_DK: Luk ned

en: Signal Level
da_DK: Signalniveau

en: Start Ad Blocking
da_DK: Start annonceblokering

en: Starting IP Address
da_DK: Start IP-adresse

en: Static IP
da_DK: Statisk IP

en: Static IP Options
da_DK: Statiske IP-indstillinger

en: Static Leases
da_DK: Statiske Leases

en: Statistics
da_DK: Statistikker

en: Subnet Mask
da_DK: Undernetmaske

en: Successfully started dnsmasq
da_DK: dnsmasq blev startet

en: Successfully stopped dnsmasq
da_DK: Dnsmasq blev stoppet

en: Summary
da_DK: Oversigt

en: System Information
da_DK: Systemoplysninger

en: System Rebooting Now!
da_DK: Systemet genstarter nu!

en: System Shutting Down Now!
da_DK: Systemet lukker ned nu!

en: TOR is not running
da_DK: TOR kører ikke

en: TOR is running
da_DK: TOR kører

en: Theme settings
da_DK: Temaindstillinger

en: This option adds <code>conf-file</code> and <code>addn-hosts</code> to the dnsmasq configuration.
da_DK: Denne mulighed tilføjer <code> conf-file </code> og <code> addn-hosts </code> til dnsmasq-konfigurationen.

en: This option adds <code>no-resolv</code> to the dnsmasq configuration.
da_DK: Denne mulighed tilføjer <code>no-resolv</code> til dnsmasq konfigurationen.

en: This option adds an <code>addn-hosts</code> directive to the dnsmasq configuration.
da_DK: Denne indstilling tilføjer et <code>addn-værts</code> direktiv til dnsmasq-konfigurationen.

en: Toggle navigation
da_DK: Skift navigation

en: Transferred Bytes
da_DK: Overførte bytes

en: Transferred Packets
da_DK: Overførte pakker

en: Transmit Power
da_DK: Sendeeffekt

en: Unable to save wifi hotspot settings
da_DK: Kunne ikke gemme wifi-hotspot-indstillinger

en: Unknown interface
da_DK: Ukendt interface

en: Update
da_DK: Opdatér

en: Update now
da_DK: Opdater nu

en: Upstream DNS servers
da_DK: Upstream DNS-servere

en: Uptime
da_DK: Oppetid

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username must not be empty
da_DK: Brugernavn må ikke være tomt

en: WPA passphrase must be between 8 and 63 characters
da_DK: WPA kode skal være mellem 8 og 63 tegn

en: Web server bind address
da_DK: Webserver bind-adresse

en: Web server port
da_DK: Webserverport

en: WiFi client
da_DK: WiFi-klient

en: WiFi client AP mode
da_DK: WiFi klient AP-tilstand

en: Wifi Hotspot settings saved
da_DK: Wifi Hotspot-indstillinger gemt

en: Wifi settings failed to be updated
da_DK: Wifi-indstillinger kunne ikke opdateres

en: Wifi settings updated but cannot restart (cannot execute 'wpa_cli reconfigure')
da_DK: Wifi-indstillinger opdateret, men kan ikke genstarte (kan ikke køre 'wpa_cli reconfigure')

en: Wifi settings updated successfully
da_DK: Wifi-indstillinger opdateret

en: Wireless Client
da_DK: Trådløs klient

en: Wireless Mode
da_DK: Trådløs tilstand

en: date
da_DK: Dato

en: dnsmasq already running
da_DK: dnsmasq kører allerede

en: dnsmasq already stopped
da_DK: dnsmasq er allerede stoppet

en: down
da_DK: nede

en: interface
da_DK: Interface

en: running
da_DK: Kører

en: stopped
da_DK: stoppet

en: up
da_DK: oppe
