raspap - en to fr_FR translation catalogue (442 entries)

en: <b>IPv4 example:</b> 0.0.0.0 badhost.com
fr_FR: <b>IPv4 exemple:</b> 0.0.0.0 badhost.com

en: <strong>Note:</strong> WEP access points appear as 'Open'. RaspAP does not currently support connecting to WEP
fr_FR: <strong>Remarque:</strong> Les points d'accès WEP apparaissent comme 'ouverts'. RaspAP ne prend actuellement pas en charge la connexion via WEP

en: AP Mac Address
fr_FR: AP Mac Adresse

en: APN Settings (Modem device ppp0)
fr_FR: Paramètres APN (modem ppp0)

en: About
fr_FR: À propos

en: About RaspAP
fr_FR: À propos de RaspAP

en: Access Point Name (APN)
fr_FR: Nom du point d'accès (APN)

en: Account details
fr_FR: Détails du compte

en: Account information not available from %s's Linux CLI.
fr_FR: Les informations de compte ne sont pas disponibles sur la CLI Linux %s.

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate OpenVPN client
fr_FR: Activer le fichier OpenVPN

en: Activate client configuration? This will restart the openvpn-client service.
fr_FR: L'activation d'une configuration redémarrera le service openvpn-client.

en: Activating a configuration will restart the <code>openvpn-client</code> service.
fr_FR: L'activation d'une configuration redémarrera le service <code>openvpn-client</code>.

en: Active DHCP leases
fr_FR: Baux DHCP actifs

en: Ad Blocking
fr_FR: Blocage de la pub

en: Adapter IP Address Settings
fr_FR: Paramètres d'adresse IP de l'adaptateur

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add static DHCP lease
fr_FR: Ajouter un bail DHCP statique

en: Add upstream DNS server
fr_FR: Ajouter un serveur DNS amont

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Admin password updated
fr_FR: Mot de passe admin modifié

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Advanced settings
fr_FR: Réglages avancés

en: Allow incoming connections for some services from the internet side.
fr_FR: Autoriser les connexions entrantes pour certains services Internet.

en: Allow incoming connections from
fr_FR: Autoriser les connexions entrantes depuis

en: Allowed IPs
fr_FR: Adresses IP autorisées

en: Alternate DNS Server
fr_FR: Serveur DNS alternatif

en: Apply changes
fr_FR: Appliquer les modifications

en: Apply iptables rules for AP interface
fr_FR: Appliquer les règles iptables au point d'accès

en: Apply settings
fr_FR: Appliquer les paramètres

en: Attempting to connect VPN provider
fr_FR: Tentative de connexion au fournisseur VPN

en: Attempting to connect to %s
fr_FR: Tentative de connexion à %s

en: Attempting to disconnect VPN provider
fr_FR: Tentative de déconnexion du fournisseur VPN

en: Attempting to start TOR
fr_FR: Essai de démarrage de TOR

en: Attempting to start WireGuard
fr_FR: Tentative de démarrage de WireGuard

en: Attempting to start hotspot
fr_FR: Tentative de démarrage du point d'accès

en: Attempting to start openvpn
fr_FR: Essai de démarrage d'openvpn

en: Attempting to stop TOR
fr_FR: Essai d'arrêt de TOR

en: Attempting to stop WireGuard
fr_FR: Tentative d’arrêt de WireGuard

en: Attempting to stop hotspot
fr_FR: Tentative d'arrêt du hotspot

en: Attempting to stop openvpn
fr_FR: Essai d'arrêt d'openvpn

en: Authentication
fr_FR: Authentification

en: Authentication settings
fr_FR: Paramètres d'authentification

en: Authentification Method
fr_FR: Méthode d'identification

en: Basic
fr_FR: De base

en: Basic settings
fr_FR: Paramètres de base

en: Beacon interval
fr_FR: intervalle balise Beacon

en: Bitrate
fr_FR: Débit binaire

en: Blocklist settings
fr_FR: Paramètres anti-spam

en: Bridged AP mode
fr_FR: Mode AP ponté

en: Bridged AP mode is enabled. For Hostname and IP, see your router's admin page.
fr_FR: Le mode AP ponté est activé. Pour le nom d'hôte et l'IP, consultez la page d'administration de votre routeur.

en: CPU
fr_FR: Processeur

en: CPU Load
fr_FR: Charge du processeur

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Certificates
fr_FR: Certificats

en: Certificates in the configuration file
fr_FR: Certificats dans le fichier de configuration

en: Change
fr_FR: Modifier

en: Change Theme
fr_FR: Change Thème

en: Channel
fr_FR: Canal

en: Check that binary is executable and permissions exist in raspap.sudoers
fr_FR: Vérifiez que le binaire est exécutable et que les permissions existent dans raspap.sudoers

en: Choose a blocklist provider
fr_FR: Choisir un fournisseur de liste noire

en: Choose a hosted server
fr_FR: Choisissez un serveur hébergé

en: Choosing <strong>Connect %s</strong> will connect to a recommended server.
fr_FR: En choisissant <strong>Connecter %s</strong> vous connectera à un serveur recommandé.

en: Choosing <strong>Save settings</strong> will connect to the selected country.
fr_FR: En choisissant <strong>Enregistrer les paramètres</strong>, vous serez connecté au pays sélectionné.

en: Clear log
fr_FR: Effacer les logs

en: Click 'Reinitialize' to force reinitialize <code>wpa_supplicant</code>.
fr_FR: Cliquez sur "Réinitialiser" pour forcer la réinitialisation de <code>wpa_supplicant</code>.

en: Click 'Rescan' to search for nearby Wifi stations.
fr_FR: Cliquez sur « Re-scanner » pour rechercher les stations Wifi à proximité.

en: Client Firewall
fr_FR: Pare-feu client

en: Client ID
fr_FR: ID du client

en: Client Log
fr_FR: Journal client

en: Client certificate (public key) (e.g. <code>client.crt</code>): enclosed in <code>&lt;cert> ... &lt;/cert></code> tags.
fr_FR: Certificat client (clé publique) (par exemple <code>client.crt</code>) : inclus dans <code>&lt;cert> ... &lt;/cert></code> balises.

en: Client list
fr_FR: Liste des clients

en: Client settings
fr_FR: Paramètres du client

en: Client: Ethernet cable
fr_FR: Client : câble Ethernet

en: Client: Smartphone (USB tethering)
fr_FR: Client : Smartphone (partage de connexion USB)

en: Clients with a particular hardware MAC address can always be allocated the same IP address.
fr_FR: Les clients avec une adresse MAC identifiée peuvent toujours être alloués à la même adresse IP.

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Configuration File
fr_FR: Fichier de configuration

en: Configuration Method
fr_FR: Méthode de configuration

en: Configurations
fr_FR: Configuration

en: Configure settings in <strong>DHCP Server</strong> before starting AP.
fr_FR: Configurer les paramètres dans <strong>Serveur DHCP</strong> avant de démarrer le point d'accès.

en: Configures the <code>max_num_sta</code> option of hostapd. The default and maximum is 2007. If empty or 0, the default applies.
fr_FR: Configure l'option <code>max_num_sta</code> de hostapd. La valeur par défaut et maximum est 2007. Si vide ou 0, la valeur par défaut s'applique.

en: Connect %s
fr_FR: Connecté %s

en: Connected
fr_FR: Connecté

en: Connected Devices
fr_FR: Appareils connectés

en: Connected To
fr_FR: Connecté à

en: Connection mode
fr_FR: Mode de connexion

en: Contributing
fr_FR: Contributions

en: Country Code
fr_FR: Code pays

en: Country code must be blank or two characters
fr_FR: Le code du pays doit être vide ou deux caractères

en: Create a local WireGuard config
fr_FR: Créer une configuration locale WireGuard

en: Create manually
fr_FR: Créer manuellement

en: Current <code>%s</code> connection status is displayed below.
fr_FR: Le statut actuel de la connexion <code>%s</code> est affiché ci-dessous.

en: Current client devices: <code>%s</code>
fr_FR: Périphériques clients actuels : <code>%s</code>

en: Current settings
fr_FR: Paramètres actuels

en: Currently available OpenVPN client configurations are displayed below.
fr_FR: Les configurations des fichiers OpenVPN actuellement disponibles sont affichées ci-dessous.

en: Custom blocklist not defined
fr_FR: Liste de blocage personnalisée non définie

en: DHCP Server
fr_FR: Serveur DHCP

en: DHCP configuration for %s added.
fr_FR: Configuration DHCP pour %s ajoutée.

en: DHCP configuration for %s enabled.
fr_FR: La configuration DHCP pour %s activée.

en: DHCP configuration for %s updated.
fr_FR: Configuration DHCP pour %s mise à jour.

en: DHCP server settings
fr_FR: Paramètres du serveur DHCP

en: DNS Server
fr_FR: Serveur DNS

en: Daily
fr_FR: Journalier

en: Daily traffic amount
fr_FR: Trafic journalier

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Data usage
fr_FR: Utilisation des données

en: Data usage monitoring
fr_FR: Surveillance de l'utilisation des données

en: Debug log generation in progress...
fr_FR: Génération du journal de débogage en cours...

en: Default Gateway
fr_FR: Passerelle par défaut

en: Define custom hosts to be blocked by entering an IPv4 or IPv6 address followed by any whitespace (spaces or tabs) and the host name.
fr_FR: Définissez les Hosts personnalisés à bloquer en entrant une adresse IPv4 ou IPv6 suivie d'un espace (espace ou tabulation) et du nom de l'hôte.

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Delete OpenVPN client
fr_FR: Supprimer le fichier client OpenVPN

en: Delete client configuration? This cannot be undone.
fr_FR: Supprimer ce fichier ? Opération irréversible.

en: Device
fr_FR: Appareil

en: Device type
fr_FR: Type d'appareil

en: Diffie Hellman parameters
fr_FR: Paramètres Diffie Hellman

en: Disable <code>disassoc_low_ack</code>
fr_FR: Désactiver <code>disassoc_low_ack</code>

en: Disable Firewall
fr_FR: Désactiver le pare-feu

en: Disabled
fr_FR: Désactivée

en: Disconnect %s
fr_FR: Déconnecté %s

en: Dnsmasq configuration updated successfully
fr_FR: Configuration de Dnsmasq mise à jour avec succès

en: Dnsmasq is not running
fr_FR: Dnsmasq n'est pas en fonctionnement

en: Dnsmasq is running
fr_FR: Dnsmasq est en cours d'exécution

en: Do not disassociate stations based on excessive transmission failures.
fr_FR: Ne pas dissocier les points d'acces sur la base de défaillances de transmission excessives.

en: Domains blocklist last updated
fr_FR: Dernière mise à jour de la liste de blocage des noms d'hôtes

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Enable DHCP for this interface
fr_FR: Activer le DHCP pour cette interface

en: Enable Fallback to Static Option
fr_FR: Activer la repli vers l'option statique

en: Enable Firewall
fr_FR: Activer le pare-feu

en: Enable blocklists
fr_FR: Activer les listes noires

en: Enable custom blocklist
fr_FR: Activer l'Antipub personnel

en: Enable logging
fr_FR: Activer la journalisation

en: Enable peer
fr_FR: Activer le pair

en: Enable server
fr_FR: Activer le serveur

en: Enable these options to log <code>dhcpcd</code> and <code>dnsmasq</code> activity.
fr_FR: Activez ces options pour enregistrer les activités <code>dhcpcd</code> et <code>dnsmasq</code>.

en: Enable this option if you want RaspAP to <b>block DNS requests for ads, tracking and other virtual garbage</b>. Blocklists are gathered from multiple, actively maintained sources and automatically updated, cleaned, optimized and moderated on a daily basis.
fr_FR: Activer cette option si tu veux que RaspAP <b>bloque les requêtes DNS pour les publicités, le suivi et d'autres déchets virtuels</b>. Les listes de blocage sont rassemblées à partir de sources multiples, activement maintenues et mises à jour automatiquement, nettoyées, optimisées et modérées quotidiennement.

en: Enable this option if you want RaspAP to <b>ignore any clients</b> which are not specified in the static leases list.
fr_FR: Activer cette option si tu veux que RaspAP <b>ignore les clients</b> qui ne sont pas spécifiés dans la liste des baux statiques.

en: Enable this option if you want RaspAP to <b>send DNS queries to the servers configured below exclusively</b>. By default RaspAP also uses its upstream DHCP server's name servers.
fr_FR: Activer cette option si vous voulez que RaspAP <b>envoie des requêtes DNS aux serveurs configurés ci-dessous exclusivement</b>. Par défaut, RaspAP utilise aussi les serveurs de noms du serveur DHCP amont.

en: Enable this option if you want RaspAP to assign IP addresses on the selected interface.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez que le RaspAP attribue des adresses IP sur l'interface sélectionnée.

en: Enable this option to display an updated <code>wg-quick</code> debug log.
fr_FR: Activer cette option pour afficher un journal de débogage de <code>wg-quick</code>.

en: Enable this option to encrypt traffic by creating a tunnel between RaspAP and this peer.
fr_FR: Active cette option pour chiffrer le trafic en créant un tunnel entre RaspAP et ce pair.

en: Enable this option to log <code>hostapd</code> activity.
fr_FR: Activer les logs d'activité avec l'option <code>hostapd</code>

en: Enable this option to log <code>openvpn</code> activity.
fr_FR: Activer cette option pour enregistrer l'activité <code>openvpn</code>.

en: Enable this option to secure network traffic by creating an encrypted tunnel between RaspAP and configured peers.
fr_FR: Activer cette option pour sécuriser le trafic réseau en créant un tunnel chiffré entre RaspAP et les pairs configurés.

en: Enabled
fr_FR: Activée

en: Encryption Type
fr_FR: Type de chiffrement

en: Ending IP Address
fr_FR: Adresse IP de fin

en: Endpoint address
fr_FR: Adresse de terminaison

en: Enter username and password
fr_FR: Entrez votre nom d'utilisateur et votre mot de passe

en: Error saving network configuration to file
fr_FR: Erreur lors de l'enregistrement du fichier de configuration réseau

en: Exception: IP-Address
fr_FR: Exception : adresse IP

en: Exception: Service
fr_FR: Exception : service

en: Exception: network device
fr_FR: Exception : périphérique réseau

en: Exclude device(s)
fr_FR: Exclure le(s) appareil(s)

en: Exclude the given network device(s) (separated by a blank or comma) from firewall rules.
fr_FR: Exclure le(s) périphérique(s) réseau (séparés par un vide ou une virgule) des règles de pare-feu.

en: Executing RaspAP service start
fr_FR: Démarrage du service RaspAP

en: Expected %s binary not found at: %s
fr_FR: Le binaire %s attendu est introuvable dans : %s

en: Expire time
fr_FR: Temps d'expiration

en: Failed to start dnsmasq
fr_FR: Erreur durant le démarrage de Dnsmasq

en: Failed to stop dnsmasq
fr_FR: Erreur durant l'arrêt de Dnsmasq

en: Failed to update admin password
fr_FR: Erreur durant la mise à jour du mot de passe admin

en: Failed to update wifi settings
fr_FR: échec de la mise a jour des paramètres wifi

en: Firewall is ENABLED
fr_FR: Le pare-feu est activé

en: Firewall is OFF
fr_FR: Le pare-feu est désactivé

en: Fixed name
fr_FR: Nom fixe

en: For the given IP-addresses (separated by a blank or comma) the incoming connection (via TCP and UDP) is accepted.
fr_FR: Pour les adresses IP fournies (séparées par un vide ou une virgule) la connexion entrante (via TCP et UDP) est acceptée.

en: Frequency
fr_FR: Fréquence

en: Generate debug log
fr_FR: Générer le journal de débogage

en: Hide
fr_FR: Dissimuler

en: Hide SSID in broadcast
fr_FR: Masquer le SSID en diffusion

en: Host name
fr_FR: Nom d'hôte

en: HostAPD is not running
fr_FR: HostAPD n'est pas en cours d'exécution

en: HostAPD is running
fr_FR: HostAPD est en cours d'exécution

en: Hostname
fr_FR: Nom d'hôte

en: Hostnames blocklist last updated
fr_FR: Dernière mise à jour de la liste de blocage des noms d'hôtes

en: Hourly
fr_FR: Horaire

en: Hourly traffic amount
fr_FR: Trafic horaire

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: IPv4 Address
fr_FR: Adresse IPv4

en: IPv6 Address
fr_FR: Adresse IPv6

en: Information provided by %s
fr_FR: Informations fournies par %s

en: Information provided by /sys/class/net
fr_FR: Informations fournies par /sys/class/net

en: Information provided by Dnsmasq
fr_FR: Informations fournies par Dnsmasq

en: Information provided by adblock
fr_FR: Informations fournies par adblock

en: Information provided by hostapd
fr_FR: Informations fournies par hostapd

en: Information provided by ip and iw and from system
fr_FR: Informations fournies par ip et iw, et par le system

en: Information provided by openvpn
fr_FR: Informations fournies par openvpn

en: Information provided by tor
fr_FR: Informations fournies par TOR

en: Information provided by vnstat
fr_FR: Informations fournies par vnstat

en: Information provided by wireguard
fr_FR: Informations fournies par WireGuard

en: Installed Linux CLI: <code>%s</code>
fr_FR: Linux CLI installé : <code>%s</code>

en: Interface %s has no default settings.
fr_FR: L'interface %s n'a pas de paramètres par défaut.

en: Interface Information
fr_FR: Informations d'interface

en: Interface Name
fr_FR: Nom de l'interface

en: Interface Statistics
fr_FR: Statistiques d'interface

en: Interface already down
fr_FR: Interface déjà arrêté

en: Interface is down
fr_FR: L'interface est arrêté

en: Interface is up
fr_FR: L'interface est active

en: Interface name invalid
fr_FR: Nom d'interface invalide

en: Internet connection
fr_FR: Connections Internet

en: Interval
fr_FR: Intervalle

en: Invalid DHCP lease time, not a number.
fr_FR: Temps de bail DHCP non valide, pas un nombre.

en: Invalid DHCP range end.
fr_FR: Fin de plage DHCP invalide.

en: Invalid custom IP address found on line
fr_FR: Une adresse IP personnalisée non valide a été trouvée sur la ligne

en: Invalid custom host found on line
fr_FR: Un Host personnalisée non valide a été trouvée sur la ligne

en: Invalid default gateway.
fr_FR: Passerelle par défaut invalide.

en: Invalid interface name.
fr_FR: Nom d'interface invalide.

en: Invalid metric value, not a number.
fr_FR: Valeur métrique invalide, pas un nombre.

en: Invalid static IP address.
fr_FR: Adresse IP statique invalide.

en: KeepAlive
fr_FR: Maintenir en vie

en: Known
fr_FR: Connu

en: Language
fr_FR: Langue

en: Language setting saved
fr_FR: Paramètre de langue enregistré

en: Language settings
fr_FR: Paramètres de langue

en: Lease Time
fr_FR: Temps de bail

en: Limit network access to static clients
fr_FR: Limiter l'accès au réseau aux clients baux statiques

en: Link Quality
fr_FR: Qualité de lien

en: Loading {0} bandwidth chart
fr_FR: Chargement de {0} graphique de bande passante

en: Local Port
fr_FR: Port local

en: Local public key
fr_FR: Clé publique locale

en: Log DHCP requests
fr_FR: Journaliser les requêtes DHCP

en: Log DNS queries
fr_FR: Journaliser les requêtes DNS

en: Logfile output
fr_FR: Sortie de journal

en: MAC Address
fr_FR: Adresse Mac

en: Mac Address
fr_FR: Adresse Mac

en: Maximum number of clients
fr_FR: Nombre maximum de clients

en: Mem Use
fr_FR: Utilisation de la mémoire

en: Memory Used
fr_FR: Mémoire utilisée

en: Metric
fr_FR: Métrique

en: Mobile Data
fr_FR: Données mobiles

en: Mobile Data Client
fr_FR: Client de données mobiles

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Monthly traffic amount
fr_FR: Trafic mensuel

en: My account
fr_FR: Mon compte

en: Nearby
fr_FR: À proximité

en: Networking
fr_FR: Réseau

en: New password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: New passwords do not match
fr_FR: Les nouveaux mots de passe ne correspondent pas

en: Nickname
fr_FR: Surnom

en: No Client device or not yet configured
fr_FR: Aucun appareil client ou pas encore configuré

en: No Data
fr_FR: Pas de données

en: No IP Address Found
fr_FR: Aucune adresse IP trouvée

en: No MAC Address Found
fr_FR: Aucune adresse MAC trouvée

en: No Subnet Mask Found
fr_FR: Aucun masque de sous-réseau trouvé

en: No Wifi stations found
fr_FR: Aucune station Wi-Fi trouvée

en: No incoming UDP traffic is allowed.
fr_FR: Aucun trafic UDP entrant n'est autorisé.

en: No information available
fr_FR: Pas d'information disponible

en: Not configured
fr_FR: Pas configuré

en: Not connected
fr_FR: Non connecté

en: OS
fr_FR: Système d'exploitation

en: Old password
fr_FR: Ancien mot de passe

en: Old password does not match
fr_FR: Ancien mot de passe incorrect

en: Only ever query DNS servers configured below
fr_FR: Uniquement les serveurs DNS de requête configurés ci-dessous

en: OpenVPN is not running
fr_FR: OpenVPN n'est pas en cours d'exécution

en: OpenVPN is running
fr_FR: OpenVPN est en cours d'exécution

en: Optional comment
fr_FR: Commentaire optionnel

en: PIN of SIM card
fr_FR: PIN de la carte SIM

en: Passphrase
fr_FR: Phrase secrète

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Peer
fr_FR: Pair

en: Peer public key
fr_FR: Clé publique du pair

en: Persistent keepalive
fr_FR: Keepalive persistant

en: Pi Revision
fr_FR: Révision Pi

en: Please enter a new password.
fr_FR: Veuillez saisir un nouveau mot de passe.

en: Please enter your old password.
fr_FR: Veuillez saisir votre ancien mot de passe.

en: Please provide a valid Default gateway.
fr_FR: Veuillez fournir une passerelle par défaut valide.

en: Please provide a valid Ending IP Address.
fr_FR: Veuillez fournir une adresse IP de fin valide.

en: Please provide a valid IP Address.
fr_FR: Veuillez fournir une adresse IP valide.

en: Please provide a valid Lease Time.
fr_FR: Veuillez indiquer une durée de bail valide.

en: Please provide a valid PSK.
fr_FR: Merci de saisir un PSK valide.

en: Please provide a valid SSID.
fr_FR: Merci de saisir un SSID valide.

en: Please provide a valid Starting IP Address.
fr_FR: Veuillez fournir une adresse IP de début valide.

en: Please provide a valid username.
fr_FR: Veuillez saisir un nom d'utilisateur valide.

en: Please re-enter your new password.
fr_FR: Veuillez ressaisir votre mot de passe.

en: Private key of the client certificate (e.g. <code>client.key</code>): enclosed in <code>&lt;key> ... &lt;/key></code> tags.
fr_FR: Clé privée du certificat client (par exemple <code>client.key</code>) : entourée de balises <code>&lt;clé> ... &lt;/key></code>.

en: Properties of network devices
fr_FR: Propriétés des périphériques réseau

en: Protocol
fr_FR: Protocole

en: RaspAP Wifi Configuration Portal
fr_FR: RaspAP Configuration de Portail Wifi

en: RaspAP Wifi Portal
fr_FR: RaspAP Portail Wifi

en: RaspAP supports certificates by including them in the configuration file.
fr_FR: RaspAP prend en charge les certificats en les incluant dans le fichier de configuration.

en: Reboot
fr_FR: Redémarrer

en: Reboot now? The system will be temporarily unavailable.
fr_FR: Redémarrer maintenant ? Le système sera temporairement indisponible.

en: Receive MB
fr_FR: Recevoir les MB

en: Received Bytes
fr_FR: Octets reçus

en: Received Packets
fr_FR: Paquets reçus

en: Recommended if you wish to forward network traffic from the wg0 interface to clients connected on the AP interface.
fr_FR: Recommandé si vous souhaitez transférer le trafic réseau de l'interface wg0 aux clients connectés au point d'accès.

en: Refresh
fr_FR: Recharger

en: Reinitialize
fr_FR: Réinitialiser

en: Relay
fr_FR: Relais

en: Relay settings
fr_FR: Paramètres du relais

en: Remove
fr_FR: arrêté

en: Repeat new password
fr_FR: Répéter le nouveau mot de passe

en: Required exec function is disabled. Check if exec is not added to php <code>disable_functions</code>.
fr_FR: La fonction exec requise est désactivée. Vérifiez si exec n'est pas ajouté à php <code>disable_functions</code>.

en: Rescan
fr_FR: Actualiser

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset RaspAP to its initial configuration? This action cannot be undone.
fr_FR: Réinitialiser RaspAP à sa configuration initiale ? Cette action ne peut pas être annulée.

en: Reset complete. Restart the hotspot for the changes to take effect.
fr_FR: Réinitialisation terminée. Redémarrez le point d'accès pour que les modifications soient effectives.

en: Restart Ad Blocking
fr_FR: Redémarrer le blocage des publicités

en: Restart hotspot
fr_FR: Redémarrer le point d'accès

en: Restore settings
fr_FR: Restaurer les paramètres

en: Restores all access point (AP) service settings to their default values. This applies to hostapd, dhcpcd and dnsmasq.
fr_FR: Restaure tous les paramètres du service de point d'accès (AP) à leurs valeurs par défaut. Cela s'applique à hostapd, dhcpcd et dnsmasq.

en: Restrict access
fr_FR: Accès restreint

en: Root CA certificate
fr_FR: Certificat de l'autorité de certification source

en: Routing table
fr_FR: Table de routage

en: SSID must be between 1 and 32 characters
fr_FR: Le SSID doit avoir entre 1 et 32 caractères

en: Save settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres

en: Scan this QR code with your client to connect to this tunnel
fr_FR: Scannez ce code QR avec votre client pour vous connecter à ce tunnel

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: Security settings
fr_FR: Les paramètres de sécurité

en: Security type
fr_FR: Type de sécurité

en: Select OpenVPN configuration file (.ovpn)
fr_FR: Sélectionnez le fichier de configuration OpenVPN (.ovpn)

en: Select WireGuard configuration file (.conf)
fr_FR: Sélectionner le fichier de configuration WireGuard (.conf)

en: Select a country from the server location list
fr_FR: Sélectionnez un pays dans la liste des emplacements serveur

en: Select a country...
fr_FR: Sélectionner un pays...

en: Select a language
fr_FR: Sélectionnez une langue

en: Select a theme
fr_FR: Sélectionnez un thème

en: Send MB
fr_FR: Envoyez les MB

en: Server certificate
fr_FR: Certificat du serveur

en: Server location
fr_FR: Emplacement du serveur

en: Server log
fr_FR: Journal du serveur

en: Server settings
fr_FR: Paramètres du serveur

en: Sets the <code>txpower</code> option for the AP interface and the configured country.
fr_FR: Définit l'option <code>txpower</code> pour le point d'accès et le pays configuré.

en: Settings for Mobile Data Devices
fr_FR: Paramètres pour les périphériques de données mobiles

en: Show
fr_FR: Montrer

en: Showing {0} to {1} of {2} entries
fr_FR: Affichage de {0} à {1} des {2} entrées

en: Shutdown
fr_FR: Arrêt

en: Shutdown now? The system will be unavailable.
fr_FR: Arrêter maintenant ? Le système ne sera plus disponible.

en: Signal Level
fr_FR: Niveau du signal

en: Signal quality
fr_FR: Qualité du signal

en: Signal strength
fr_FR: Intensité du signal

en: Signing certification authority (CA) certificate (e.g. <code>ca.crt</code>): enclosed in <code>&lt;ca> ... &lt;/ca></code> tags.
fr_FR: Certificat d'autorité de certification (CA) de signature (par exemple <code>ca.crt</code>) : joint dans <code>&lt;ca> ... &lt;/ca></code> balises.

en: Start Ad Blocking
fr_FR: Lancer le blocage des publicités

en: Start OpenVPN
fr_FR: Démarrer OpenVPN

en: Start TOR
fr_FR: Démarrer TOR

en: Start WireGuard
fr_FR: Démarrer WireGuard

en: Start dnsmasq
fr_FR: Démarrer dnsmasq

en: Start hotspot
fr_FR: Démarrer le point d'accès

en: Start wlan0
fr_FR: Démarrer wlan0

en: Starting IP Address
fr_FR: Adresse IP de départ

en: Static IP
fr_FR: IP statique

en: Static IP Options
fr_FR: Options d'IP statique

en: Static Leases
fr_FR: Bail statique

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Stop OpenVPN
fr_FR: Arrêter OpenVPN

en: Stop TOR
fr_FR: Démarrer TOR

en: Stop WireGuard
fr_FR: Arrêter WireGuard

en: Stop dnsmasq
fr_FR: Arrêtez dnsmasq

en: Stop hotspot
fr_FR: Arrêté le point d'accès

en: Stop the Interface
fr_FR: Arrêter l'interface

en: Stop wlan0
fr_FR: Arrêtez wlan0

en: Subnet Mask
fr_FR: Masque de sous-réseau

en: Successfully Updated Network Configuration
fr_FR: Configuration réseau mise à jour

en: Successfully started dnsmasq
fr_FR: Dnsmasq lancé avec succès

en: Successfully stopped dnsmasq
fr_FR: Dnsmasq arrêté avec succès

en: Summary
fr_FR: Sommaire

en: System
fr_FR: Système

en: System Information
fr_FR: Informations du système

en: System Rebooting Now!
fr_FR: Redémarrage du système maintenant !

en: System Shutting Down Now!
fr_FR: Arrêt du système maintenant !

en: System Time
fr_FR: Heure système

en: System reboot
fr_FR: Redémarrage du système

en: System reset
fr_FR: Réinitialisation du système

en: System reset in progress...
fr_FR: Réinitialisation du système en cours...

en: System shutdown
fr_FR: Arrêt du système

en: System tools
fr_FR: Outils système

en: TOR is not running
fr_FR: TOR n'est pas en cours d'exécution

en: TOR is running
fr_FR: TOR est en cours d'exécution

en: TOR proxy
fr_FR: Proxy TOR

en: The 802.11ac 5 GHz option is disabled until a compatible wireless regulatory domain is set.
fr_FR: L'option 802.11ac 5 GHz est désactivée jusqu'à ce qu'un domaine de réglementation sans fil compatible soit défini.

en: The access point <code>%s</code> is per default excluded.
fr_FR: Le point d'accès <code>%s</code> est exclu par défaut.

en: The default firewall will only allow outgoing and already established traffic.
fr_FR: Le pare-feu par défaut n'autorisera que le trafic sortant et déjà établi.

en: The list of configured VPN server IP addresses: <code><b>%s</b></code>
fr_FR: La liste des adresses IP du serveur VPN configurées : <code><b>%s</b></code>

en: The selected interface (%s) does not support wireless mode operation.
fr_FR: L'interface sélectionnée (%s) ne prend pas en charge le mode sans fil.

en: The selected interface (%s) has support for both the 2.4 and 5 GHz wireless bands.
fr_FR: L'interface sélectionnée (%s) prend en charge les bandes sans fil 2,4 et 5 GHz.

en: The selected interface (%s) has support for the 2.4 GHz wireless band only.
fr_FR: L'interface sélectionnée (%s) ne prend en charge que la bande sans fil 2,4 GHz.

en: The selected interface (%s) has support for the 2.5 GHz wireless band only.
fr_FR: L'interface sélectionnée (%s) n'est prise en charge que pour la bande sans fil 2,5 GHz.

en: Theme settings
fr_FR: Paramètres des thèmes

en: There are no restrictions for the access point <code>%s</code>.
fr_FR: Il n'y a pas de restrictions pour le point d'accès <code>%s</code>.

en: This is required for an OpenVPN via UDP or Wireguard connection.
fr_FR: Ceci est requis pour une connexion OpenVPN via UDP ou Wireguard.

en: This option adds <code>client.conf</code> to the WireGuard configuration.
fr_FR: Cette option ajoute <code>client.conf</code> à la configuration de WireGuard.

en: This option adds <code>conf-file</code> and <code>addn-hosts</code> to the dnsmasq configuration.
fr_FR: Cette option ajoute <code>conf-file</code> et <code>addn-hosts</code> à la configuration de dnsmasq.

en: This option adds <code>dhcp-host</code> entries to the dnsmasq configuration.
fr_FR: Cette option ajoute <code>no-resolv</code> à la configuration Dnsmasq.

en: This option adds <code>dhcp-ignore</code> to the dnsmasq configuration.
fr_FR: Cette option ajoute <code>no-resolv</code> à la configuration dnsmasq.

en: This option adds <code>no-resolv</code> to the dnsmasq configuration.
fr_FR: Cette option ajoute <code>no-resolv</code> à la configuration dnsmasq.

en: This option adds <strong>iptables</strong> <code>Postup</code> and <code>PostDown</code> rules for the configured AP interface (%s).
fr_FR: Cette option ajoute des règles <strong>iptables</strong> <code>Postup</code> et <code>PostDown</code> pour l'interface AP configurée (%s).

en: This option adds an <code>addn-hosts</code> directive to the dnsmasq configuration.
fr_FR: Cette option ajoute une directive <code>addn-hosts</code> à la configuration de dnsmasq.

en: This option uploads and installs an existing WireGuard <code>.conf</code> file on this device.
fr_FR: Cette option télécharge et installe un fichier WireGuard <code>.conf</code> existant sur cet appareil.

en: This setting generates a new WireGuard <code>.conf</code> file on this device.
fr_FR: Ce paramètre génère un nouveau fichier WireGuard <code>.conf</code> sur cet appareil.

en: This toggles the <code>gateway</code>/<code>nogateway</code> option for this interface in the DHCPCD configuration.
fr_FR: Cela bascule l'option <code>gateway</code>/<code>nogateway</code> pour cette interface dans la configuration de DHCPCD.

en: This toggles the <code>nohook wpa_supplicant</code> option for this interface in the DHCPCD configuration.
fr_FR: Ceci bascule l'option <code>nohook wpa_supplicant</code> pour cette interface dans la configuration de DHCPCD.

en: Toggle navigation
fr_FR: Basculer la navigation

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Transferred Bytes
fr_FR: Octets transférés

en: Transferred Packets
fr_FR: Paquets transférés

en: Transmit Power
fr_FR: Puissance de transmission

en: Transmit power (dBm)
fr_FR: Puissance de transmission (dBm)

en: Tunnel settings
fr_FR: Paramètres du tunnel

en: Unable to detect interface
fr_FR: Impossible de détecter l'interface

en: Unable to execute %s binary found at: %s
fr_FR: Impossible d'exécuter le binaire %s trouvé dans : %s

en: Unknown DHCP lease time unit.
fr_FR: Unité de temps de bail DHCP inconnue.

en: Unknown interface
fr_FR: Interface inconnue

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update now
fr_FR: Mettre à jour

en: Upload a WireGuard config
fr_FR: Charger une configuration WireGuard

en: Upload file
fr_FR: Charger un fichier

en: Upstream DNS servers
fr_FR: Serveurs DNS amont

en: Uptime
fr_FR: Durée de fonctionnent

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username and password
fr_FR: Nom d'utilisateur et mot de passe

en: Username must not be empty
fr_FR: Le nom d'utilisateur ne doit pas être vide

en: Visit the <a href="%s" target="_blank">installation instructions</a> for %s's Linux CLI.
fr_FR: Visitez les instructions d'installation <a href="%s" target="_blank"></a> pour CLI Linux %s.

en: WAN IP
fr_FR: IP WAN

en: WPA passphrase must be between 8 and 63 characters
fr_FR: La phrase d'authentification WPA doit comporter entre 8 et 63 caractères

en: Waiting for the interface to start ...
fr_FR: En attente du démarrage de l'interface...

en: Web server bind address
fr_FR: Adresse de liaison (Bind) du serveur web

en: Web server port
fr_FR: Port du serveur Web

en: Web-GUI
fr_FR: Interface web

en: WiFi
fr_FR: Wi-Fi

en: WiFi client
fr_FR: Client WiFi

en: WiFi client AP mode
fr_FR: Mode AP client WiFi

en: Wifi settings failed to be updated
fr_FR: Les paramètres Wifi n'ont pas été mis à jour

en: Wifi settings updated but cannot restart (cannot execute 'wpa_cli reconfigure')
fr_FR: Les paramètres Wifi sont mis à jour mais ne peuvent pas redémarrer (impossible d'exécuter 'wpa_cli reconfigure')

en: Wifi settings updated successfully
fr_FR: Paramètres Wifi mis à jour avec succès

en: WireGuard configuration failed to be updated
fr_FR: La configuration WireGuard n'a pas pu être mise à jour

en: WireGuard configuration updated successfully
fr_FR: Configuration de WireGuard mise à jour avec succès

en: WireGuard debug log updated
fr_FR: Journal de débogage WireGuard mis à jour

en: Wireless Client
fr_FR: Client sans fil

en: Wireless Mode
fr_FR: Mode sans fil

en: adblock
fr_FR: AdBlock

en: allow SSH access on port 22
fr_FR: Autoriser l'accès SSH sur le port 22

en: allow access to the RaspAP GUI on port 80 or 443
fr_FR: Autoriser l'accès à l'interface RaspAP sur le port 80 ou 443

en: dBm is a unit of level used to indicate that a power ratio is expressed in decibels (dB) with reference to one milliwatt (mW). 30 dBm is equal to 1000 mW, while 0 dBm equals 1.25 mW.
fr_FR: dBm est une unité de mesure utilisée pour indiquer qu'un rapport de puissance est exprimé en décibels (dB) avec une référence à un milliwatt (mW). 30 dBm est égal à 1000 mW, tandis que 0 dBm équivaut à 1,25 mW.

en: dnsmasq already running
fr_FR: Dnsmasq est déjà en cours d'exécution

en: dnsmasq already stopped
fr_FR: dnsmasq déjà arrêté

en: down
fr_FR: vers le bas

en: or download the <code>client.conf</code> file to your device.
fr_FR: ou téléchargez le fichier <code>client.conf</code> sur votre appareil.

en: raw output
fr_FR: résultat brut

en: running
fr_FR: en cours d'exécution

en: stopped
fr_FR: arrêté

en: up
fr_FR: vers le haut
