raspap - en to ja_JP translation catalogue (320 entries)

en: <b>IPv4 example:</b> 0.0.0.0 badhost.com
ja_JP: <b>IPv4の例:</b> 0.0.0.0 badhost.com

en: <strong>Note:</strong> WEP access points appear as 'Open'. RaspAP does not currently support connecting to WEP
ja_JP: <strong>注：</strong> WEPアクセスポイントは「オープン」と表示されます。RaspAPは現在、WEPへの接続をサポートしていません

en: AP Mac Address
ja_JP: AP Macアドレス

en: About RaspAP
ja_JP: RaspAPについて

en: Activate
ja_JP: アクティブ化

en: Activate OpenVPN client
ja_JP: OpenVPNクライアントを有効化

en: Activate client configuration? This will restart the openvpn-client service.
ja_JP: 設定を反映しますか？設定を反映するためにOpenvpn-Clientサービスを再起動します。

en: Active DHCP leases
ja_JP: アクティブなDHCPリース

en: Ad Blocking
ja_JP: 広告ブロック

en: Adapter IP Address Settings
ja_JP: アダプタのIPアドレス設定

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add static DHCP lease
ja_JP: 静的DHCPリースを追加する

en: Add upstream DNS server
ja_JP: アップストリームDNSサーバーを追加

en: Address
ja_JP: アドレス

en: Admin password updated
ja_JP: 管理者パスワードが更新されました

en: Advanced
ja_JP: 高度な

en: Advanced settings
ja_JP: 高度な設定

en: Allowed IPs
ja_JP: 許可されたIPアドレス

en: Alternate DNS Server
ja_JP: 代替DNSサーバー

en: Apply settings
ja_JP: 設定を適用

en: Attempting to start TOR
ja_JP: TORを実行しようとしています

en: Attempting to start WireGuard
ja_JP: WireGuardを開始中です。

en: Attempting to start hotspot
ja_JP: ホットスポットを開始しようとしています

en: Attempting to start openvpn
ja_JP: openvpnを開始しようとしています

en: Attempting to stop TOR
ja_JP: TORを停止しようとしています

en: Attempting to stop WireGuard
ja_JP: WireGuardを停止中です。

en: Attempting to stop hotspot
ja_JP: ホットスポットを停止しようとしています

en: Attempting to stop openvpn
ja_JP: openvpnを停止しようとしています

en: Authentication
ja_JP: 認証を構成する

en: Authentication settings
ja_JP: 認証の設定

en: Authentification Method
ja_JP: 認証方法

en: Avatar
ja_JP: アイコン

en: Basic
ja_JP: 基本

en: Basic settings
ja_JP: 基本的な設定

en: Beacon interval
ja_JP: ビーコン間隔

en: Bitrate
ja_JP: ビットレート

en: Blocklist settings
ja_JP: ブロックリストの設定

en: Bridged AP mode
ja_JP: ブリッジAPモード

en: Bridged AP mode is enabled. For Hostname and IP, see your router's admin page.
ja_JP: ブリッジAPモードが有効になっています。ホスト名とIPアドレスは、ルーターの管理ページを参照してください。

en: CPU Load
ja_JP: CPU負荷

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Certificates
ja_JP: 証明書

en: Change Theme
ja_JP: テーマを変更

en: Channel
ja_JP: チャンネル

en: Choose a hosted server
ja_JP: ホストされたサーバーを選択してください

en: Click 'Reinitialize' to force reinitialize <code>wpa_supplicant</code>.
ja_JP: 再初期化をクリックして<code>wpa_supplicant</code> を強制的に再初期化します。

en: Click 'Rescan' to search for nearby Wifi stations.
ja_JP: 再スキャンをクリックして、近くのWiFiを検索します。

en: Click or tap to upload a new user avatar.
ja_JP: クリックまたはタップして新しいユーザーアバターをアップロードします。

en: Client ID
ja_JP: クライアントID

en: Client Log
ja_JP: クライアントログ

en: Client certificate (public key) (e.g. <code>client.crt</code>): enclosed in <code>&lt;cert> ... &lt;/cert></code> tags.
ja_JP: 公開鍵（public key） (例: <code>client.crt</code>): <code>&lt;cert> ... &lt;/cert></code>タグの中に記載する。

en: Client list
ja_JP: クライアントリスト

en: Client settings
ja_JP: クライアントの設定

en: Client: Ethernet cable
ja_JP: クライアント: イーサネットケーブル

en: Client: Smartphone (USB tethering)
ja_JP: クライアント: スマートフォン(USBテザリング)

en: Clients with a particular hardware MAC address can always be allocated the same IP address.
ja_JP: 指定のMACアドレスを持つクライアントは、常に同じIPアドレスを割り当てることができます。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Color
ja_JP: 色

en: Configuration File
ja_JP: 設定ファイル

en: Configurations
ja_JP: 設定

en: Connected
ja_JP: 接続済み

en: Connected Devices
ja_JP: 接続されたデバイス

en: Connected To
ja_JP: 接続

en: Connection mode
ja_JP: 接続モード

en: Console
ja_JP: コンソール

en: Country Code
ja_JP: 国コード

en: Country code must be blank or two characters
ja_JP: 国コードは空白または2文字でなければなりません

en: Current settings
ja_JP: 現在の設定

en: Currently available OpenVPN client configurations are displayed below.
ja_JP: 現在利用可能なOpenVPNクライアント設定は以下の通りです。

en: Custom blocklist not defined
ja_JP: カスタムブロックリストが設定されていません。

en: DHCP Server
ja_JP: DHCPサーバー

en: DHCP server settings
ja_JP: DHCPサーバーの設定

en: DNS Server
ja_JP: DNSサーバー

en: Daily
ja_JP: 毎日

en: Daily traffic amount
ja_JP: 1日のトラフィック量

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Data usage
ja_JP: データ使用量

en: Data usage monitoring
ja_JP: データ使用量のモニタリング

en: Default Gateway
ja_JP: デフォルトのゲートウェイ

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete OpenVPN client
ja_JP: OpenVPNクライアントを削除

en: Delete client configuration? This cannot be undone.
ja_JP: クライアント設定を削除しますか？この操作は元に戻すことはできません。

en: Diffie Hellman parameters
ja_JP: Diffie Hellmanパラメーター

en: Disable wpa_supplicant dhcp hook for this interface
ja_JP: このインターフェイスの wpa_supplicant dhcp フックを無効にする

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Dnsmasq configuration updated successfully
ja_JP: Dnsmasq構成が正常に更新されました

en: Dnsmasq is not running
ja_JP: Dnsmasqが実行されていません

en: Dnsmasq is running
ja_JP: Dnsmasqが実行されています

en: Domains blocklist last updated
ja_JP: ドメインのブロックリストの最終更新

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Enable DHCP for this interface
ja_JP: このインターフェースでDHCPを有効にする

en: Enable Fallback to Static Option
ja_JP: 静的オプションへのフォールバックを有効にする

en: Enable blocklists
ja_JP: ブロックリストを有効にする

en: Enable custom blocklist
ja_JP: カスタムブロックリストを有効にする

en: Enable logging
ja_JP: ロギングを有効にする

en: Enable peer
ja_JP: ピアの有効化

en: Enable server
ja_JP: サーバーを有効化

en: Enable these options to log <code>dhcpcd</code> and <code>dnsmasq</code> activity.
ja_JP: <code>dhcpcd</code> と <code>dnsmasq</code> にアクティビティを記録するには、これらのオプションを有効にします。

en: Enable this option if you want RaspAP to <b>send DNS queries to the servers configured below exclusively</b>. By default RaspAP also uses its upstream DHCP server's name servers.
ja_JP: RaspAPが<b>DNS クエリを以下のサーバーに送信する場合</b>、このオプションを有効にします。 デフォルトでは、RaspAP は上流の DHCP サーバのネームサーバも使用します。

en: Enable this option if you want RaspAP to assign IP addresses on the selected interface.
ja_JP: RaspAP で選択したインターフェイスに IP アドレスを割り当てる場合、このオプションを有効にします。

en: Enable this option to log <code>openvpn</code> activity.
ja_JP: このオプションを有効にすると <code>OpenVPN</code>のログを記録します。

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Encryption Type
ja_JP: 暗号化の種類

en: Ending IP Address
ja_JP: IPアドレスを終了中

en: Endpoint address
ja_JP: エンドポイントのアドレス

en: Enter username and password
ja_JP: あなたのユーザー名とパスワードを入力してください

en: Ethernet
ja_JP: イーサネット

en: Executing RaspAP service start
ja_JP: RaspAPを開始しています。

en: Expire time
ja_JP: 期限切れ

en: Failed to start dnsmasq
ja_JP: dnsmasqを開始できませんでした

en: Failed to stop dnsmasq
ja_JP: dnsmasqを停止できませんでした

en: Failed to update admin password
ja_JP: 管理者パスワードを更新できませんでした

en: Failed to update wifi settings
ja_JP: WiFi設定を更新できませんでした

en: Format
ja_JP: 書式

en: Frequency
ja_JP: 頻度

en: Hide
ja_JP: 隠す

en: Hide SSID in broadcast
ja_JP: ブロードキャストでSSIDを非表示

en: Host name
ja_JP: ホスト名

en: HostAPD is not running
ja_JP: HostAPDが実行されていません

en: HostAPD is running
ja_JP: HostAPDが実行されています

en: Hostname
ja_JP: ホスト名

en: Hostnames blocklist last updated
ja_JP: ホスト名のブロックリストの最終更新

en: Hotspot
ja_JP: ホットスポット

en: Hourly
ja_JP: 毎時

en: Hourly traffic amount
ja_JP: 毎時のトラフィック量

en: IP Address
ja_JP: IPアドレス

en: IPv4 Address
ja_JP: IPv4 アドレス

en: IPv6 Address
ja_JP: IPv6 アドレス

en: If you manage wireless connections with wpa_supplicant itself, the hook may create unwanted connection events. This option disables the hook.
ja_JP: wpa_supplicantでワイヤレス接続を管理する場合、フックは不要な接続イベントを作成することがあります。このオプションはフックを無効にします。

en: Image files of type <code>JPG, GIF or PNG</code> are accepted. Max file size: 2 MB.
ja_JP: <code>JPG、GIF、PNG</code> の画像ファイルを使用できます。最大ファイルサイズ: 2MB。

en: Information provided by /sys/class/net
ja_JP: /sys/class/netによって提供される情報

en: Information provided by Dnsmasq
ja_JP: Dnsmasqが提供する情報

en: Information provided by adblock
ja_JP: adblockが提供する情報

en: Information provided by hostapd
ja_JP: hostapdが提供する情報

en: Information provided by ip and iw and from system
ja_JP: ipおよびiwおよびシステムから提供される情報

en: Information provided by openvpn
ja_JP: openvpnが提供する情報

en: Information provided by tor
ja_JP: torが提供する情報

en: Information provided by vnstat
ja_JP: vnstatが提供する情報

en: Information provided by wireguard
ja_JP: WireGuardが提供する情報

en: Interface
ja_JP: インターフェース

en: Interface Information
ja_JP: インターフェースの情報

en: Interface Name
ja_JP: インターフェース名

en: Interface Statistics
ja_JP: インターフェース統計

en: Interface already down
ja_JP: インターフェースは既にダウンしています

en: Interface is down
ja_JP: インターフェイスがダウンしています

en: Interface is up
ja_JP: インターフェースがアップされています

en: Interface name invalid
ja_JP: インターフェイス名が無効です

en: Internet connection
ja_JP: インターネット接続

en: Interval
ja_JP: インターバル

en: Invalid custom IP address found on line
ja_JP: 無効なカスタムIPアドレスが見つかりました

en: Invalid custom host found on line
ja_JP: 無効なカスタムホスト名が見つかりました

en: KeepAlive
ja_JP: キープアライブ

en: Known
ja_JP: 既知の

en: Language
ja_JP: 言語

en: Language setting saved
ja_JP: 言語の設定が保存されました

en: Language settings
ja_JP: 言語の設定

en: Lease Time
ja_JP: リース時間

en: Limit network access to static clients
ja_JP: ネットワークへのアクセスを静的クライアントに制限

en: Link Quality
ja_JP: リンク品質

en: Loading {0} bandwidth chart
ja_JP: {0}の帯域幅チャートを読み込んでいます

en: Local Port
ja_JP: ローカルポート番号

en: Local public key
ja_JP: ローカル公開鍵

en: Log DHCP requests
ja_JP: DHCP要求をログファイルに記録します

en: Log DNS queries
ja_JP: DNSクエリをログファイルに記録します

en: Logfile output
ja_JP: ログファイル出力

en: MAC Address
ja_JP: MACアドレス

en: Mac Address
ja_JP: Macアドレス

en: Maximum number of clients
ja_JP: クライアントの最大数

en: Mem Use
ja_JP: メモリ使用率

en: Memory Used
ja_JP: 使用メモリ

en: Metric
ja_JP: メトリック

en: Mobile Data
ja_JP: モバイルデータ

en: Mobile Data Client
ja_JP: モバイルデータ クライアント

en: Monthly
ja_JP: 月間

en: Monthly traffic amount
ja_JP: 月間のトラフィック量

en: Nearby
ja_JP: 近くの

en: Networking
ja_JP: ネットワーク

en: New password
ja_JP: 新しいパスワード

en: New passwords do not match
ja_JP: 新しいパスワードが一致しません

en: Nickname
ja_JP: ニックネーム

en: No Client device found
ja_JP: クライアントデバイスが見つかりません

en: No Client device or not yet configured
ja_JP: クライアントデバイスがないか、まだ設定されていません

en: No Data
ja_JP: データがありません

en: No IP Address Found
ja_JP: IPアドレスが見つかりません

en: No MAC Address Found
ja_JP: MACアドレスが見つかりません

en: No Subnet Mask Found
ja_JP: サブネットマスクが見つかりません

en: No Wifi stations found
ja_JP: WiFiが見つかりません

en: No information available
ja_JP: 利用可能な情報がありません

en: Not configured
ja_JP: 設定されていません

en: Not connected
ja_JP: 接続されていません

en: Old password
ja_JP: 古いパスワード

en: Old password does not match
ja_JP: 古いパスワードが一致しません

en: Only ever query DNS servers configured below
ja_JP: 以下で設定されたDNSサーバーのみ問い合わせる

en: OpenVPN is not running
ja_JP: OpenVPNが実行されていません

en: OpenVPN is running
ja_JP: OpenVPNが実行されています

en: Optional comment
ja_JP: オプションのコメント

en: Passphrase
ja_JP: パスフレーズ

en: Peer
ja_JP: ピア

en: Peer public key
ja_JP: ピア公開鍵

en: Pi Revision
ja_JP: Piリビジョン

en: Please enter a new password.
ja_JP: 新しいパスワードを入力してください。

en: Please enter your old password.
ja_JP: 元のパスワードを入力してください。

en: Please provide a valid username.
ja_JP: 有効なユーザー名を入力してください。

en: Please re-enter your new password.
ja_JP: 新しいパスワードを再入力してください。

en: Port
ja_JP: ポート

en: Private key of the client certificate (e.g. <code>client.key</code>): enclosed in <code>&lt;key> ... &lt;/key></code> tags.
ja_JP: クライアントの秘密鍵（例 <code>client.key</code>): <code>&lt;key> ... &lt;/key></code>タグの中に記載する。

en: Protocol
ja_JP: プロトコル

en: RaspAP Wifi Configuration Portal
ja_JP: RaspAP Wifi設定ポータル

en: RaspAP Wifi Portal
ja_JP: RaspAP Wifiポータル

en: RaspAP supports certificates by including them in the configuration file.
ja_JP: RaspAPは証明書を設定ファイルに含めることによって証明書による認証をサポートします。

en: Reboot
ja_JP: リブート

en: Receive MB
ja_JP: 受信MB

en: Received Bytes
ja_JP: 受信バイト

en: Received Packets
ja_JP: 受診パケット

en: Refresh
ja_JP: リフレッシュ

en: Reinitialize
ja_JP: 再初期化

en: Reinitialized wpa_supplicant. Choose <strong>Rescan</strong>.
ja_JP: wpa_supplicantを再初期化しました。 <strong>再スキャン</strong> を選択してください。

en: Relay
ja_JP: リレー

en: Relay settings
ja_JP: リレー設定

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Repeat new password
ja_JP: 新しいパスワードを繰り返す

en: Required exec function is disabled. Check if exec is not added to php <code>disable_functions</code>.
ja_JP: 必須の exec 関数が無効です。exec が php <code>disable_functions</code> に追加されていないか確認してください。

en: Rescan
ja_JP: 再スキャン

en: Reset avatar
ja_JP: アバターをリセット

en: Restart Ad Blocking
ja_JP: 広告ブロックを再開する

en: Restart hotspot
ja_JP: ホットスポットを再起動

en: Restrict access
ja_JP: アクセス制限

en: Root CA certificate
ja_JP: ルートCAの証明書

en: SSID must be between 1 and 32 characters
ja_JP: SSIDは1〜32文字でなければなりません

en: Save settings
ja_JP: 設定を保存

en: Scan this QR code with your client to connect to this tunnel
ja_JP: 接続したいデバイスで、このQRコードをスキャンしてトンネルに接続します。

en: Security
ja_JP: セキュリティー

en: Security settings
ja_JP: セキュリティー設定

en: Security type
ja_JP: セキュリティ―のタイプ

en: Select OpenVPN configuration file (.ovpn)
ja_JP: OpenVPN構成ファイル（.ovpn）を選択

en: Select a language
ja_JP: 言語を選択

en: Select a theme
ja_JP: テーマを変更

en: Send MB
ja_JP: MBを送信

en: Server certificate
ja_JP: サーバー認証

en: Server log
ja_JP: サーバーログ

en: Server settings
ja_JP: サーバー設定

en: Show
ja_JP: 表示

en: Showing {0} to {1} of {2} entries
ja_JP: {2}のエントリーのうち{0}〜{1}を表示しています

en: Shutdown
ja_JP: シャットダウン

en: Signal Level
ja_JP: 信号レベル

en: Signal quality
ja_JP: 電波の品質

en: Signal strength
ja_JP: 電波強度

en: Signing certification authority (CA) certificate (e.g. <code>ca.crt</code>): enclosed in <code>&lt;ca> ... &lt;/ca></code> tags.
ja_JP: 認証局に署名する(CA) 証明書(例: <code>ca.crt</code>): <code>&lt;ca> ... &lt;/ca></code>タグの中に記載する。

en: Smartphone
ja_JP: スマートフォン

en: Start Ad Blocking
ja_JP: 広告ブロックを開始する

en: Start OpenVPN
ja_JP: OpenVPNを開始

en: Start TOR
ja_JP: TORを開始

en: Start WireGuard
ja_JP: WireGuardを開始

en: Start dnsmasq
ja_JP: dnsmasqを開始

en: Start hotspot
ja_JP: ホットスポットを開始

en: Start wlan0
ja_JP: wlan0を設定

en: Starting IP Address
ja_JP: 開始IPアドレス

en: Static IP
ja_JP: 静止IP

en: Static IP Options
ja_JP: 静的IPオプション

en: Static Leases
ja_JP: 静止リース

en: Statistics
ja_JP: 統計

en: Stop OpenVPN
ja_JP: OpenVPNを停止

en: Stop TOR
ja_JP: TORを停止

en: Stop WireGuard
ja_JP: WireGuardを終了

en: Stop dnsmasq
ja_JP: dnsmasqを停止

en: Stop hotspot
ja_JP: ホットスポットを停止

en: Stop the Interface
ja_JP: インターフェイスを停止

en: Stop wlan0
ja_JP: wlan0を停止

en: Subnet Mask
ja_JP: サブネットマスク

en: Successfully started dnsmasq
ja_JP: dnsmasqを正常に開始しました

en: Successfully stopped dnsmasq
ja_JP: dnsmasqを正常に停止しました

en: Summary
ja_JP: 概要

en: System
ja_JP: システム

en: System Information
ja_JP: システム情報

en: System Rebooting Now!
ja_JP: システムを再起動しています！

en: System Shutting Down Now!
ja_JP: システムのシャットダウン中！

en: TOR is not running
ja_JP: TORが実行されていません

en: TOR is running
ja_JP: TORが実行されています

en: TOR proxy
ja_JP: TORプロキシ

en: Theme settings
ja_JP: テーマ設定

en: This option adds <code>dhcp-host</code> entries to the dnsmasq configuration.
ja_JP: このオプションは、 <code>dhcp-host</code> エントリをdnsmasq 構成に追加します。

en: This option adds <code>dhcp-ignore</code> to the dnsmasq configuration.
ja_JP: このオプションは、 <code>dhcp-ignore</code> をdnsmasq 構成に追加します。

en: This option adds <code>no-resolv</code> to the dnsmasq configuration.
ja_JP: このオプションは、dnsmasq 構成に <code>no-resolv</code> を追加します。

en: This toggles the <code>gateway</code>/<code>nogateway</code> option for this interface in the DHCPCD configuration.
ja_JP: これは、DHCPCD 構成でこのインターフェイスの <code>gateway</code><code>nogateway</code> を切り替えます。

en: This toggles the <code>nohook wpa_supplicant</code> option for this interface in the DHCPCD configuration.
ja_JP: これは、DHCPCD 設定でこのインターフェイスの <code>nohook wpa_supplicant</code> オプションを切り替えます。

en: Toggle navigation
ja_JP: ナビゲーションを切り替え

en: Transferred Bytes
ja_JP: 転送されたバイト

en: Transferred Packets
ja_JP: 転送されたパケット

en: Transmit Power
ja_JP: 送信電力

en: Tunnel settings
ja_JP: トンネルの設定

en: Unknown interface
ja_JP: 不明なインターフェース

en: Update
ja_JP: アップデート

en: Update now
ja_JP: 今すぐ更新する

en: Upstream DNS servers
ja_JP: アップストリームDNSサーバー

en: Uptime
ja_JP: アップタイム

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username and password
ja_JP: ユーザー名とパスワード

en: Username must not be empty
ja_JP: ユーザー名は空欄にできません

en: WPA passphrase must be between 8 and 63 characters
ja_JP: WPAパスフレーズは8〜63文字でなければなりません

en: Waiting for the interface to start ...
ja_JP: インターフェースの起動を待っています...

en: Web server bind address
ja_JP: Webサーバーのバインドアドレス

en: Web server port
ja_JP: Webサーバーの使用ポート

en: WiFi client
ja_JP: WiFiクライアント

en: WiFi client AP mode
ja_JP: WiFiクライアントAPモード

en: Wifi settings failed to be updated
ja_JP: Wifi設定の更新に失敗しました

en: Wifi settings updated but cannot restart (cannot execute 'wpa_cli reconfigure')
ja_JP: Wifi設定は更新されましたが、再起動できません（「wpa_cli reconfigure」を実行できません）

en: Wifi settings updated successfully
ja_JP: Wifi設定が正常に更新されました

en: WireGuard configuration failed to be updated
ja_JP: WireGuardの設定を更新できませんでした

en: WireGuard configuration updated successfully
ja_JP: WireGuardの設定が正常に更新されました

en: Wireless Client
ja_JP: 無線クライアント

en: Wireless Mode
ja_JP: ワイヤレスモード

en: date
ja_JP: 日付け

en: dnsmasq already running
ja_JP: dnsmasqはすでに実行されています

en: dnsmasq already stopped
ja_JP: dnsmasqはすでに停止しています

en: down
ja_JP: 下

en: interface
ja_JP: インターフェース

en: or download the <code>client.conf</code> file to your device.
ja_JP: または <code>client.conf</code>ファイルをダウンロードしてください。

en: running
ja_JP: 実行中

en: stopped
ja_JP: 停止

en: up
ja_JP: 上
