raspap - en to ro_RO translation catalogue (293 entries)

en: <b>IPv4 example:</b> 0.0.0.0 badhost.com
ro_RO: <b>exemplu IPv4:</b> 0.0.0.0 badhost.com

en: <strong>Note:</strong> WEP access points appear as 'Open'. RaspAP does not currently support connecting to WEP
ro_RO: <strong>Notă:</strong> Punctele de acces WEP apar ca 'Open'. RaspAP nu acceptă conectarea la WEP

en: AP Mac Address
ro_RO: Adresă Mac a AP

en: About RaspAP
ro_RO: Despre RaspAP

en: Activate
ro_RO: Activează

en: Activate OpenVPN client
ro_RO: Activare client OpenVPN

en: Activate client configuration? This will restart the openvpn-client service.
ro_RO: Activați configurarea clientului? Aceasta va reporni serviciul openvpn-client.

en: Activating a configuration will restart the <code>openvpn-client</code> service.
ro_RO: Activarea unei configurații va reporni serviciul <code>openvpn-client</code>.

en: Active DHCP leases
ro_RO: Adrese atribuite DHCP

en: Ad Blocking
ro_RO: Blocare reclame

en: Adapter IP Address Settings
ro_RO: Setări adresă IP adaptor

en: Add
ro_RO: Adaugă

en: Add static DHCP lease
ro_RO: Adaugă adrese statice serverului DHCP

en: Add upstream DNS server
ro_RO: Adaugă server DNS upstream

en: Address
ro_RO: Adresă

en: Admin password updated
ro_RO: Parolă de administrare actualizată

en: Advanced
ro_RO: Setări avansate

en: Advanced settings
ro_RO: Setări avansate

en: Allowed IPs
ro_RO: IP-uri permise

en: Alternate DNS Server
ro_RO: Server DNS alternativ

en: Apply settings
ro_RO: Aplicare setări

en: Attempting to start TOR
ro_RO: Se încearcă pornirea TOR

en: Attempting to start WireGuard
ro_RO: Se încearcă pornirea WireGuard

en: Attempting to start hotspot
ro_RO: Se încearcă pornirea hotspot-ului

en: Attempting to start openvpn
ro_RO: Se încearcă pornirea openvpn

en: Attempting to stop TOR
ro_RO: Se încearcă oprirea TOR

en: Attempting to stop WireGuard
ro_RO: Se încearcă oprirea WireGuard

en: Attempting to stop hotspot
ro_RO: Se încearcă oprirea hotspot-ului

en: Attempting to stop openvpn
ro_RO: Se încearcă oprirea openvpn

en: Authentication
ro_RO: Autentificare

en: Authentication settings
ro_RO: Setări de autentificare

en: Authentification Method
ro_RO: Metoda de autentificare

en: Basic
ro_RO: Setări de bază

en: Basic settings
ro_RO: Setări de bază

en: Beacon interval
ro_RO: Interval semnalizator

en: Blocklist settings
ro_RO: Setari lista de blocați

en: Bridged AP mode
ro_RO: Mod bridged AP

en: Bridged AP mode is enabled. For Hostname and IP, see your router's admin page.
ro_RO: Modul AP punte este activat. Pentru Nume gazdă și IP, vedeți pagina de administrare a routerului.

en: CPU Load
ro_RO: Încărcare procesor

en: CPU Temp
ro_RO: Temp CPU

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Certificates
ro_RO: Certificate

en: Certificates in the configuration file
ro_RO: Certificate în fișierul de configurare

en: Change Theme
ro_RO: Schimbare temă

en: Channel
ro_RO: Canal

en: Choose a blocklist provider
ro_RO: Alegeți un furnizor de lista de blocați

en: Choose a hosted server
ro_RO: Alege un server

en: Client ID
ro_RO: Identitatea clientului

en: Client Log
ro_RO: Jurnal client

en: Client certificate (public key) (e.g. <code>client.crt</code>): enclosed in <code>&lt;cert> ... &lt;/cert></code> tags.
ro_RO: Certificatul clientului (cheie publică) (de ex. <code>client.crt</code>): inclus în etichetele <code>&lt;cert> ... &lt;/cert></code>.

en: Client list
ro_RO: Listă clienți

en: Client settings
ro_RO: Setările clientului

en: Clients with a particular hardware MAC address can always be allocated the same IP address.
ro_RO: Clienților cu o anumită adresă MAC hardware li se poate atribui întotdeauna aceeași adresă IP.

en: Close
ro_RO: Închide

en: Color
ro_RO: Culoare

en: Configuration File
ro_RO: Fișier de configurare

en: Configurations
ro_RO: Configurații

en: Connected Devices
ro_RO: Dispozitive conectate

en: Connected To
ro_RO: Conectat la

en: Console
ro_RO: Consolă

en: Country Code
ro_RO: Codul țării

en: Country code must be blank or two characters
ro_RO: Codul țării trebuie să fie necompletat sau format din două caractere

en: Current settings
ro_RO: Setările curente

en: Currently available OpenVPN client configurations are displayed below.
ro_RO: Configurațiile clientului OpenVPN disponibile sunt afișate mai jos.

en: Custom blocklist not defined
ro_RO: Lista de blocati personalizată nu este definită

en: DHCP Server
ro_RO: Serverul DHCP

en: DHCP server settings
ro_RO: Setări server DHCP

en: DNS Server
ro_RO: Server DNS

en: Daily
ro_RO: Zilnic

en: Daily traffic amount
ro_RO: Trafic zilnic

en: Dashboard
ro_RO: Tablou de bord

en: Data usage
ro_RO: Utilizarea datelor

en: Data usage monitoring
ro_RO: Monitorizare utilizare date

en: Default Gateway
ro_RO: Gateway implicit

en: Define custom hosts to be blocked by entering an IPv4 or IPv6 address followed by any whitespace (spaces or tabs) and the host name.
ro_RO: Definiţi gazdele personalizate care să fie blocate prin introducerea unei adrese IPv4 sau IPv6 urmată de orice spaţiu alb (spaţii sau taburi) şi numele gazdei.

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Delete OpenVPN client
ro_RO: Ștergere client OpenVPN

en: Delete client configuration? This cannot be undone.
ro_RO: Ștergeți configurarea clientului? Această acțiune nu poate fi anulată.

en: Diffie Hellman parameters
ro_RO: Parametrii Diffie Hellman

en: Disable <code>disassoc_low_ack</code>
ro_RO: Dezactivează <code>disassoc_low_ack</code>

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Dnsmasq configuration updated successfully
ro_RO: Configurarea dnsmasq actualizată cu succes

en: Dnsmasq is not running
ro_RO: Dnsmasq nu rulează

en: Dnsmasq is running
ro_RO: Dnsmasq rulează

en: Do not disassociate stations based on excessive transmission failures.
ro_RO: Nu disocia stațiile pe baza erorilor de transmisie excesive.

en: Domains blocklist last updated
ro_RO: Ultima actualizare a listei de domenii blocate

en: Download
ro_RO: Descărcare

en: Enable DHCP for this interface
ro_RO: Activează DHCP pentru această interfață

en: Enable Fallback to Static Option
ro_RO: Utilizați o adresă statică dacă serverul nu răspunde

en: Enable blocklists
ro_RO: Activare lista de blocați

en: Enable custom blocklist
ro_RO: Activează lista de blocare personalizată

en: Enable logging
ro_RO: Activează înregistrarea

en: Enable peer
ro_RO: Activare partener

en: Enable server
ro_RO: Activează serverul

en: Enable these options to log DHCP server activity.
ro_RO: Activați aceste opțiuni pentru a înregistra activitatea serverului DHCP.

en: Enable this option if you want RaspAP to <b>block DNS requests for ads, tracking and other virtual garbage</b>. Blocklists are gathered from multiple, actively maintained sources and automatically updated, cleaned, optimized and moderated on a daily basis.
ro_RO: Activați această opțiune dacă doriți ca RaspAP să <b>blocheze cererile DNS pentru reclame, urmărire și alte gunoaie virtuale</b>. Listele de blocați sunt colectate din surse multiple, întreținute în mod activ și actualizate automat, curățate, optimizate și moderate zilnic.

en: Enable this option if you want RaspAP to <b>ignore any clients</b> which are not specified in the static leases list.
ro_RO: Activați această opțiune dacă doriți ca RaspAP să <b>ignore orice clienți</b> care nu sunt specificați în lista de leasing static.

en: Enable this option if you want RaspAP to <b>send DNS queries to the servers configured below exclusively</b>. By default RaspAP also uses its upstream DHCP server's name servers.
ro_RO: Activați această opțiune dacă doriți ca RaspAP să <b>trimită interogări DNS la serverele configurate mai jos exclusiv</b>. În mod implicit, RaspAP folosește și serverele sale DHCP upstream.

en: Enable this option if you want RaspAP to assign IP addresses on the selected interface.
ro_RO: Activați această opțiune dacă doriți ca RaspAP să atribuie adrese IP pe interfața selectată.

en: Enable this option to encrypt traffic by creating a tunnel between RaspAP and this peer.
ro_RO: Activați această opțiune pentru a cripta traficul prin crearea unui tunel între RaspAP și acest partener.

en: Enable this option to log <code>hostapd</code> activity.
ro_RO: Activează această opţiune pentru a înregistra activitatea <code>hostapd</code>.

en: Enable this option to log <code>openvpn</code> activity.
ro_RO: Activați această opțiune pentru a înregistra activitatea <code>openvpn</code>.

en: Enabled
ro_RO: Activat

en: Encryption Type
ro_RO: Tipul de criptare

en: Ending IP Address
ro_RO: Adresă IP finală

en: Endpoint address
ro_RO: Adresă punct final

en: Enter username and password
ro_RO: Introduceți numele utilizator și parola

en: Executing RaspAP service start
ro_RO: Pornire serviciu RaspAP

en: Expire time
ro_RO: Timp de expirare

en: Failed to start dnsmasq
ro_RO: Pornirea dnsmasq a eșuat

en: Failed to stop dnsmasq
ro_RO: Oprirea dnsmasq a eșuat

en: Failed to update admin password
ro_RO: Actualizarea parolei de administrare a eșuat

en: Failed to update wifi settings
ro_RO: Actualizarea setărilor Wi-Fi a eșuat

en: Frequency
ro_RO: Frecvența

en: Hide
ro_RO: Ascunde

en: Hide SSID in broadcast
ro_RO: Ascunde transmiterea SSID

en: Host name
ro_RO: Denumire client

en: HostAPD is not running
ro_RO: HostAPD nu rulează

en: HostAPD is running
ro_RO: HostAPD rulează

en: Hostname
ro_RO: Nume gazdă

en: Hostnames blocklist last updated
ro_RO: Lista numelor gazdă blocate ultima dată actualizată

en: Hourly
ro_RO: Pe oră

en: Hourly traffic amount
ro_RO: Trafic pe oră

en: IP Address
ro_RO: Adresă IP

en: IPv4 Address
ro_RO: Adresă IPv4

en: IPv6 Address
ro_RO: Adresă IPv6

en: Information provided by /sys/class/net
ro_RO: Informații furnizate de /sys/class/net

en: Information provided by Dnsmasq
ro_RO: Informații furnizate de Dnsmasq

en: Information provided by adblock
ro_RO: Informaţie furnizateă de adblock

en: Information provided by hostapd
ro_RO: Informații furnizate de hostapd

en: Information provided by ip and iw and from system
ro_RO: Informaţii furnizate de ip, iw şi de sistem

en: Information provided by openvpn
ro_RO: Informaţii furnizate de openvpn

en: Information provided by tor
ro_RO: Informaţii furnizate de tor

en: Information provided by vnstat
ro_RO: Informaţii furnizate de vnstat

en: Information provided by wireguard
ro_RO: Informaţii oferite de wireguard

en: Interface
ro_RO: Interfață

en: Interface Information
ro_RO: Informaţii Interfaţă

en: Interface Name
ro_RO: Numele interfeței

en: Interface Statistics
ro_RO: Statistici interfață

en: Interface already down
ro_RO: Interfața era inactivă

en: Interface is down
ro_RO: Interfață inactivă

en: Interface is up
ro_RO: Interfață activă

en: Internet connection
ro_RO: Conexiune la internet

en: Invalid custom IP address found on line
ro_RO: Adresă IP particularizată nevalidă găsită în linie

en: Invalid custom host found on line
ro_RO: Gazdă personalizată nevalidă în linie

en: KeepAlive
ro_RO: Ține activ

en: Language
ro_RO: Limbă

en: Language setting saved
ro_RO: Setarea limbii salvată

en: Language settings
ro_RO: Setări limbă

en: Lease Time
ro_RO: Timp de atribuire

en: Limit network access to static clients
ro_RO: Limitează accesul la rețea pentru clienții statici

en: Link Quality
ro_RO: Calitate legătură

en: Loading {0} bandwidth chart
ro_RO: Se încarcă {0} graficul lățimii de bandă

en: Local Port
ro_RO: Port local

en: Local public key
ro_RO: Cheie publică locală

en: Log DHCP requests
ro_RO: Înregistrează cererile DHCP

en: Log DNS queries
ro_RO: Înregistrează interogările DNS

en: Logfile output
ro_RO: Jurnal

en: MAC Address
ro_RO: Adresă MAC

en: Mac Address
ro_RO: Adresa Mac

en: Maximum number of clients
ro_RO: Număr maxim de clienți

en: Memory Use
ro_RO: Memorie utilizată

en: Memory Used
ro_RO: Memorie utilizată

en: Monthly
ro_RO: Lunar

en: Monthly traffic amount
ro_RO: Trafic lunar

en: Networking
ro_RO: Reţele

en: New password
ro_RO: Parola nouă

en: New passwords do not match
ro_RO: Parolele noi nu coincid

en: Nickname
ro_RO: Pseudonim

en: No Data
ro_RO: Nu există date

en: No IP Address Found
ro_RO: Nu s-a găsit nicio adresă IP

en: No MAC Address Found
ro_RO: Nu s-a găsit nicio adresă MAC

en: No Subnet Mask Found
ro_RO: Nu s-a găsit nicio mască de subrețea

en: Not configured
ro_RO: Neconfigurat

en: Not connected
ro_RO: Neconectat

en: Old password
ro_RO: Parola anterioară

en: Old password does not match
ro_RO: Parola anterioară nu se potrivește

en: Only ever query DNS servers configured below
ro_RO: Numai serverele DNS configurate mai jos

en: OpenVPN is not running
ro_RO: OpenVPN nu funcționează

en: OpenVPN is running
ro_RO: OpenVPN rulează

en: Passphrase
ro_RO: Parolă

en: Peer
ro_RO: Partener

en: Peer public key
ro_RO: Cheie publică partener

en: Pi Revision
ro_RO: Model Pi

en: Private key of the client certificate (e.g. <code>client.key</code>): enclosed in <code>&lt;key> ... &lt;/key></code> tags.
ro_RO: Cheia privată a certificatului clientului (de ex. <code>client.key</code>): inclus în etichetele <code>&lt;key> ... &lt;/key></code>.

en: RaspAP Wifi Configuration Portal
ro_RO: Portal de configurare RaspAP Wi-Fi

en: RaspAP Wifi Portal
ro_RO: Portal Wifi RaspAP

en: RaspAP supports certificates by including them in the configuration file.
ro_RO: RaspAP acceptă certificate prin includerea lor în fișierul de configurare.

en: Reboot
ro_RO: Restartează

en: Receive MB
ro_RO: MO recepționați

en: Received Bytes
ro_RO: Octeți primiți

en: Received Packets
ro_RO: Pachete primite

en: Refresh
ro_RO: Reîmprospătare

en: Relay
ro_RO: Releu

en: Relay settings
ro_RO: Setări releu

en: Remove
ro_RO: Șterge

en: Repeat new password
ro_RO: Reintroduceți parola nouă

en: Rescan
ro_RO: Scanează din nou

en: Restart Ad Blocking
ro_RO: Repornește Blocarea Reclamelor

en: Restart hotspot
ro_RO: Restarteaza punctul de acces

en: Restrict access
ro_RO: Restricționare acces

en: Root CA certificate
ro_RO: Certificat Root CA

en: SSID must be between 1 and 32 characters
ro_RO: SSID trebuie să aibă între 1 și 32 de caractere

en: Save settings
ro_RO: Salvare setări

en: Scan this QR code with your client to connect to this tunnel
ro_RO: Scanați acest cod QR cu clientul pentru a vă conecta la acest tunel

en: Security
ro_RO: Securitate

en: Security settings
ro_RO: Setări de securitate

en: Security type
ro_RO: Tipul de securitate

en: Select OpenVPN configuration file (.ovpn)
ro_RO: Selectaţi fişierul de configurare OpenVPN (.ovpn)

en: Select a language
ro_RO: Selectați limba

en: Select a theme
ro_RO: Selectaţi o temă

en: Send MB
ro_RO: MO trimiși

en: Server certificate
ro_RO: Certificat server

en: Server log
ro_RO: Jurnal server

en: Server settings
ro_RO: Setări server

en: Show
ro_RO: Afișează

en: Showing {0} to {1} of {2} entries
ro_RO: Se afișează {0} la {1} din {2} intrări

en: Shutdown
ro_RO: Inchide

en: Signal Level
ro_RO: Nivelul semnalului

en: Signing certification authority (CA) certificate (e.g. <code>ca.crt</code>): enclosed in <code>&lt;ca> ... &lt;/ca></code> tags.
ro_RO: Se semnează certificatul 'certification authority' (CA) (de ex. <code>ca.crt</code>): inclus în etichetele <code>&lt;ca> ... &lt;/ca></code>.

en: Start Ad Blocking
ro_RO: Pornește Blocarea Reclamelor

en: Start OpenVPN
ro_RO: Pornește OpenVPN

en: Start TOR
ro_RO: Pornește TOR

en: Start WireGuard
ro_RO: Pornește WireGuard

en: Start dnsmasq
ro_RO: Pornire Dnsmasq

en: Start hotspot
ro_RO: Pornește punctul de acces

en: Start wlan0
ro_RO: Pornire wlan0

en: Starting IP Address
ro_RO: Adresă IP de început

en: Static IP
ro_RO: IP static

en: Static IP Options
ro_RO: Opțiuni IP static

en: Static Leases
ro_RO: Adrese atribuite static

en: Statistics
ro_RO: Statistici

en: Stop OpenVPN
ro_RO: Oprește OpenVPN

en: Stop TOR
ro_RO: Oprește TOR

en: Stop WireGuard
ro_RO: Oprește WireGuard

en: Stop dnsmasq
ro_RO: Oprire dnsmasq

en: Stop hotspot
ro_RO: Oprește punctul de acces

en: Stop wlan0
ro_RO: Oprire wlan0

en: Subnet Mask
ro_RO: Mască subrețea

en: Successfully started dnsmasq
ro_RO: Dnsmasq pornit cu succes

en: Successfully stopped dnsmasq
ro_RO: Dnsmasq oprit cu succes

en: Summary
ro_RO: Sumar

en: System
ro_RO: Sistem

en: System Information
ro_RO: Informații Sistem

en: System Rebooting Now!
ro_RO: Sistemul reporneşte acum!

en: System Shutting Down Now!
ro_RO: Sistemul se închide acum!

en: TOR is not running
ro_RO: TOR nu rulează

en: TOR is running
ro_RO: TOR rulează

en: TOR proxy
ro_RO: Proxy TOR

en: Theme settings
ro_RO: Setări temă

en: This option adds <code>client.conf</code> to the WireGuard configuration.
ro_RO: Această opţiune adaugă <code>client.conf</code> la configuraţia WireGuard.

en: This option adds <code>conf-file</code> and <code>addn-hosts</code> to the dnsmasq configuration.
ro_RO: Această opțiune adaugă <code>conf-file</code> și <code>addn-hosts</code> la configurația dnsmasq.

en: This option adds <code>dhcp-host</code> entries to the dnsmasq configuration.
ro_RO: Această opţiune adaugă <code>dhcp-host</code> intrărilor la configuraţia dnsmasq.

en: This option adds <code>dhcp-ignore</code> to the dnsmasq configuration.
ro_RO: Această opțiune adaugă <code>dhcp-ignore</code> la configurația dnsmasq.

en: This option adds <code>no-resolv</code> to the dnsmasq configuration.
ro_RO: Această opțiune adaugă <code>no-resolv</code> la configurația dnsmasq.

en: This option adds an <code>addn-hosts</code> directive to the dnsmasq configuration.
ro_RO: Această opțiune adaugă o directivă <code>addn-hosts</code> la configurația dnsmasq.

en: This toggles the <code>gateway</code>/<code>nogateway</code> option for this interface in the DHCPCD configuration.
ro_RO: Comută între <code>gateway</code>/<code>nogateway</code> pentru această interfaţă în configuraţia DHCPCD.

en: Toggle navigation
ro_RO: Comută navigarea

en: Transferred Bytes
ro_RO: Octeți transferați

en: Transferred Packets
ro_RO: Pachete transferate

en: Transmit Power
ro_RO: Putere de transmisie

en: Tunnel settings
ro_RO: Setări tunel

en: Unable to save wifi hotspot settings
ro_RO: Nu s-au putut salva setările pentru punctul de acces Wi-Fi

en: Unknown interface
ro_RO: Interfață necunoscută

en: Update
ro_RO: Actualizare

en: Update now
ro_RO: Actualizați acum

en: Upstream DNS servers
ro_RO: Servere DNS upstream

en: Uptime
ro_RO: Timp de funcționare

en: Username
ro_RO: Nume de utilizator

en: Username and password
ro_RO: Nume utilizator și parolă

en: Username must not be empty
ro_RO: Numele de utilizator trebuie să fie completat

en: WPA passphrase must be between 8 and 63 characters
ro_RO: Parola WPA trebuie să aibă între 8 şi 63 de caractere

en: Web server bind address
ro_RO: Adresă de legătură server web

en: Web server port
ro_RO: Portul serverului web

en: WiFi client
ro_RO: Client Wi-Fi

en: WiFi client AP mode
ro_RO: Mod AP al clientului Wi-Fi

en: Wifi Hotspot settings saved
ro_RO: Setările punctului de acces Wi-Fi sunt salvate

en: Wifi settings failed to be updated
ro_RO: Setările Wi-Fi nu au putut fi actualizate

en: Wifi settings updated but cannot restart (cannot execute 'wpa_cli reconfigure')
ro_RO: Setările Wi-Fi actualizate dar nu pot reporni (nu se poate executa 'wpa_cli reconfigurare')

en: Wifi settings updated successfully
ro_RO: Setările Wi-Fi actualizate cu succes

en: WireGuard configuration failed to be updated
ro_RO: Configurarea WireGuard nu a putut fi actualizată

en: WireGuard configuration updated successfully
ro_RO: Configurarea WireGuard actualizată cu succes

en: Wireless Client
ro_RO: Client wireless

en: Wireless Mode
ro_RO: Standard

en: date
ro_RO: dată

en: dnsmasq already running
ro_RO: dnsmasq este pornit

en: dnsmasq already stopped
ro_RO: dnsmasq deja oprit

en: down
ro_RO: inactiv

en: interface
ro_RO: interfață

en: or download the <code>client.conf</code> file to your device.
ro_RO: sau descărcați fișierul <code>client.conf</code> pe dispozitivul dvs.

en: running
ro_RO: rulează

en: stopped
ro_RO: oprit

en: up
ro_RO: activ
